Książka dla przedszkolaka

Projekt „Książka dla przedszkolaka” skierowany jest do przedszkoli i jest zgodny z wymaganiami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego oraz realizowany w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Głównym założeniem projektu jest umożliwienie dzieciom poznawanie utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem.

Cele szczegółowe:

• Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
  • Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-teatralne, wycieczki oraz przemyślany i atrakcyjny kącik książek w sali przedszkolnej.
  • Dalsze budowanie bogatego języka.
  • Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
  • Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
  •  Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.
  • Rozbudzanie wyobraźni.
  • Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
  • Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
  • Budowanie i pogłębianie więzi między rodzicem i dzieckiem.
  • Zaznajomienie dzieci z utworami znanych autorów książek dla dzieci i twórczością bajkopisarzy.
  • Zachęcenie nauczycieli i rodziców do głośnego i systematycznego czytania dzieciom.
  • Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych - uczenie myślenia i wartości moralnych.
  • Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
  • Przygotowanie dzieci do późniejszego, już samodzielnego wyboru książek.
  • Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Koordynator: Anna Kordus

Grupy biorące udział w projekcie: Misie, Jeże, Lisy, Sowy