Co to jest biblioterapia?

Co to jest biblioterapia? Trochę wiadomości z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii obchodzonego 14 listopada.

Początki biblioterapii sięgają czasów starożytnych. Zarówno Egipcjanie, jak i Rzymianie uważali biblioteki i znajdujące się w nich książki za panaceum na dolegliwości duszy.

Święto obchodzone jest w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Zainicjowane zostało w 2016 roku, a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”.

Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, przebiega pod hasłem: „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, którą nieświadomie stosuje wielu rodziców i dziadków czytając najmłodszym przed snem. Badania wykazały, że czytając dziecku pewne historie, można mu pomóc w wielu trudnych do zrozumienia sytuacjach emocjonalnych.
W zbiorach naszej szkolnej mamy książki adresowane do dzieci i młodzieży pozwalające oswoić im lęki, uczące codzienności i „życia”.

Jak ogromna siła jest w książkach zapewne nie trzeba Was przekonywać. Jedną z nich jest właśnie moc zbliżania się ludzi. Gdy czujesz się samotny, zawstydzony czy smutny, gdy się boisz, gdy dopada Cię melancholia… Czy jesteś mały czy duży – sięgnij po książkę!

Pliki do pobrania: