www.sp87.poznan.pl

Elektronika i krótkofalarstwo, ależ to proste...

Przykładowym, sterowanym w ten sposób elementem wyjściowym była dwukolorowa dioda elektroluminescencyjna (LED), która po klaśnięciu zmieniała kolor świecenia z czerwonego na zielony i na odwrót. Testowaniem poprawności naszego  pierwszego prostego układu elektronicznego z upodobaniem zajęli się najmłodsi uczestnicy zajęć. Michał z klasy 1c sprawdził także czułość zbudowanego układu na bezpośrednie uderzenia palcem w mikrofon. Zadziałało, natomiast zgodnie z założeniem twórców układu głośna rozmowa nie powodowała zmian stanu sterowanego elementu.

Podczas tych zajęć uczniowie klas IV-VI pracują także na stacji radiowej klubu SP3PGR, zgłębiając tajniki amatorskiego ruchu krótkofalarskiego. Pracując w październiku i listopadzie pod przyznanymi na wniosek kierownika klubu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej okolicznościowymi znakami wywoławczymi nasi uczniowie byli organizatorami akcji dyplomowych, nie tylko znanej już „AWARD 1956”, ale również „Święto TOAW” oraz trwającej do 22 listopada, a poświęconej patronowi szkoły akcji „90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego”. Tylko w pierwszym dniu tej akcji Dominik z klasy IVb nawiązał 34 dwustronnych łączności radiowych, również oprócz polskich ze stacjami ukraińskimi i po jednej z Niemiec, Litwy i Słowenii. Dzięki stosunkowo prostej instalacji antenowej praca naszych uczniów na amatorskich pasmach radiowych słyszana jest w całej Europie, a także i poza nią. Dzięki wysyłanym kartom QSL potwierdzającym każdą nawiązaną łączność promowane są w kraju i poza jego granicami wydarzenia i postacie, którym nasze klubowe akcje są poświęcone.

Oprócz podejmowania się organizacji akcji dyplomowych braliśmy udział w akcjach organizowanych przez innych, i to z powodzeniem gdyż zakończyły się one przyznaniem klubowi okolicznościowych dyplomów, w tym i zagranicznych. Dotarł do klubu dyplom „Tytus, Romek i A’Tomek” ustanowiony w kolejną rocznicę urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, polskiego grafika i rysownika, twórcy serii znanych przed laty komiksów. W maju 2015 roku przypadła 150. rocznica utworzenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. International Telecommunication Union, ITU), najstarszej z agend ONZ odpowiedzialnej za kwestie telekomunikacji i jednej z najstarszych organizacji międzynarodowych na świecie, z siedzibą w Genewie. Polska jest członkiem ITU od 1921 r. i w latach 2010 oraz 2014 została ponownie wybrana członkiem Rady ITU, najważniejszego organu decyzyjnego tej międzynarodowej instytucji. W ramach rocznicowych obchodów wiele narodowych stowarzyszeń krótkofalarskich zorganizowało okolicznościowe akcje dyplomowe. Za naszą pracę na pasmach młodzi krótkofalowcy spod znaku SP3PGR uhonorowani zostali przez Grecki Związek Krótkofalowców (RAAG) dyplomem w stopniu złotym, a przez Węgierski Związek Krótkofalowców (MRASZ) dyplomem w stopniu brązowym. W tym ostatnim przypadku punkty zdobywaliśmy jako stacja okolicznościowa SN1956PW i zabrakło nam dosłownie dwóch punktów do dyplomu w stopniu srebrnym. Ponadto w październiku klub SP3PGR brał udział w ogólnopolskim konkursie Dni Aktywności Stacji Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, którego wyniki poznamy w grudniu. Klub, którego patronem od 16 września 2015 roku jest gen. broni Kazimierz Raszewski przygotowuje się do organizacji już szóstej edycji Międzynarodowego Konkursu Generalskiego, w którym dotychczas uczestniczyło kilka tysięcy krótkofalowców z kilkudziesięciu krajów na sześciu kontynentach. Najbliższa edycja zgłoszona do Kalendarza Zawodów PZK na rok 2016 odbędzie się w okresie od 4 do 17 stycznia.

Przypominamy, że do końca roku zajęcia odbywają się w każdą środę w godzinach 14:30-16:00, sala 203. Zainteresowanych, a do tej pory niezdecydowanych serdecznie zapraszamy!

Czytaj również:

http://www.zsp7poznan.pl/Elektronika_i_krotkofalarstwo__alez_to_proste___.html