Projekt matematyczny WYRUSZAMY W KOSMOS

W marcu klasy 4-8 realizowały realizowały projekt matematyczny "Wyruszamy w kosmos". Celem projektu było budowanie wiedzy o kosmosie, wzbogacanie uczniowskiego słownika o pojęcia związane z Układem Słonecznym, następstwami dnia i nocy, rozbudzanie zainteresowania kosmosem, matematyką, wielkimi liczbami, kształtowanie postawy ciekawości i chęci badania, samodzielnego poznawania, eksplorowania. Uczniwoie mieli możliwość pracy w grupach, uczyli sie tym samym planowania, podziału ról i szeroko pojętej współpracy.

Projekt obejmował różnorodne działania. Uczniowie przekonali się, że matematyka ma bardzo szerokie zastosowanie w astronomii, poznawali planety Układu Słonecznego, ciała niebieskie wirujace w kosmosie, charakteryzowali planety, poznawali ich budowę, skład, strukturę, wielkość, opisywali je liczbami, obliczali odległości między planetami.

Efektem pracy były prezentacje przybliżające Wszechświat, plakaty obrazujące Układ Słoneczny oraz modele planet wraz z dokładnymi charakterystykami. Na zakończenie projektu został przeprowadzony "Turniej Kosmiczny", który dał możliwość wykazania się poznaną wiedzą, szybkością i sprytem. Zwyciezcy turnieju otrzymali nagrody w formie ocen z matematyki :)

Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, "obliczali Wszechświat" i zgłębiali tajniki kosmicznej matematyki.