Kampania społeczna GALERIA BEZ DOMU

W styczniu uczniowie klas: 1b, 2a, 3c i 4a uczestniczyli w warsztatach pt. „Słyszę, czuję, rozumiem. Historie małych uchodźców”. Wszystko w ramach społecznej kampanii Galeria Bez Domu, która jest zorganizowana we współpracy z CeBaM UAM, Oxfam International, MIP.

W pierwszej części warsztatów prowadzonych przez panią M. Lebiodę uczniowie poznali fragment książki „Hebanowe serce”.  Warsztaty uwrażliwiły i uświadomiły dzieciom, kim są mali uchodźcy i w jakiej znajdują się sytuacji, skąd i dokąd migrują, z jakiej przyczyny opuszczają swoje miejsce zamieszkania i jaki los może ich spotkać.  Druga część warsztatów była plastyczno-dźwiękowa. Uczniowie wykonywali rysunki-pocztówki dedykowane ich rówieśnikom w obozach dla uchodźców we Włoszech i Grecji. W trakcie tworzenia prac edukatorzy pani Monika i Hubert Wińczykowie podkreślali jak ważne może być otrzymanie osobiście narysowanej pracy od kogoś z innego kraju, zwłaszcza, gdy żyje się              w niepewności i ciężkich warunkach, często bez możliwości nauki w szkole. W warsztatach audio dzieci poznały techniki tworzenia i zapisu dźwięku, a chętni uczniowie brali udział w tworzeniu tzw. pocztówek dźwiękowych – nagraniu pozdrowień, imion, czy komentarza do swojej pracy.

Prace wykonane przez dzieci z trzech innych szkół i naszej szkoły można było obejrzeć na wystawie „Zbliż się”. Uroczyste zakończenie odbyło się we wtorek 30 stycznia. Pani Dyrektor podziękowała organizatorom za umożliwienie naszym dzieciom udziału w kampanii. Pani K. Sydow dziękując za udział wręczyła również książki, które zostały przekazane przez dzieci bibliotece szkolnej.

Pani Karolina Sydow z Centrum Badań Migracyjnych wyjaśniła, że galeria zaprezentowana w nietypowej, mobilnej formie to zaproszenie do świata wrażliwości dzieci i zachęta, abyśmy zbliżyli się do drugiego człowieka. Wystawa ta zostanie pokazana w kilku polskich miastach oraz europejskich stolicach, w tym w Budapeszcie, Pradze, Berlinie i Brukseli.

Mamy nadzieję, że pocztówki, które zostaną przekazane dzieciom sprawią, że przez moment zapomną o swojej ciężkiej sytuacji, a na ich twarzach pojawi się uśmiech.

Ewa Przybył
Jolanta Wolnowska-Gorączka